ebédkapszula |
Emlékszem, már akkor is elgondolkoztam azon, hogy vajon ez lehetséges lesz-e egyszer? Hogy valamikor a jövőben ne kelljen időt "pazarolni" az étkezésekre, hanem csak bekapunk pár tablettát, amiben minden szükséges benne van a szervezet számára, és már mehetünk is tovább?
Pirulát mindenre? |
Nem is tudom... egy kicsit ijesztő.
Azt hiszem, érdemes lenne jobban odafigyelnünk arra, hogy szervezetünk vitaminszükségletét milyen forrásból biztosítjuk. Nem gondolom, hogy bárki számára is újdonságot mondanék azzal, hogy a természetes forrás a legjobb - és ez nyilván nem csak a vitaminokra értendő.
Télen különösen érdemes figyelni arra, hogy megfelelő mennyiségű vitaminnal lássuk el a szervezetünket, mert a téli levertség, fejfájás, rossz közérzet, "téli-álom-feeling" és persze sok betegség is megelőzhető ezáltal. A jó hírem az, hogy kis odafigyeléssel könnyedén elraktározhatunk egész télre elegendő természetes, házilag könnyen elkészíthető vitaminforrást, illetve frissen is elkészíthetjük ezeket.
Homoktövis: a csodaszer |
- Először is mindjárt itt van a család aktuális kedvence: a homoktövis. Nekem annyira bejött, hogy egy külön blogbejegyzést írok róla hamarosan. :) Addig is annyit elmondanék erről a fantasztikus növényről, hogy C vitamin tartalma a citroménak a tízszerese, egyébként pedig ódákat zengenek róla. Akinek van kertje, érdemes telepíteni, de a részletek és feldolgozási tippek a következő blogbejegyzésben jönnek majd. :)
- Az idősebbik fiam születésekor a védőnő tanácsára fagyasztottam pár szem friss őszibarackot, hogy a hozzátáplálást télvíz idején is egy ilyen zamatos gyümölccsel kezdhessem. Azóta egyrészt beszereztünk egy kis fagyasztóládát, másrészt ez folyton tele van minden minden földi jóval. :) Gyümölcsszezonban érdemes pár zacskónyi mosott, tisztított ribizlit, szilvát, barackot, málnát vagy bármilyen fagyasztható gyümölcsöt lefagyasztani télire - ezek felhasználása aztán igen változatos lehet: pár szem ribizli kerülhet reggel a müzlibe, sütik tetejére, gyümölcslevesbe, gyümölcsrizsbe, a szilvából krémlevest főzhetünk, illetve turmix, sőt fagyi is készíthető (ez utóbbihoz érdemes 1-2 banánt is betenni a fagyasztóba előző nap). Ha szezonban nincs időnk minden gyümölcsöt feldolgozni, fagyasszuk le a maradékot: télen aztán folytathatjuk a lekvárfőzést.
Célszerű kisebb adagokban, vagy turmixolás után fagyasztani. A turmixolt gyümölcsöt jégkockatartóban fagyasztva, majd a megfagyott kockákat zacskóba téve nem lesz gond kivételkor a különválasztással.
Fagyasztás során a gyümölcsök-zöldségek vitamintartalma alig csökken, így jobb módszer a befőzésnél, csak hát a fagyasztószekrények fogyasztása magas. - A frissen préselt narancslé azóta vált slágerré nálunk, amióta beszereztünk egy citrusprést. Ez egy viszonylag olcsó, jól kihasználható eszköz, a friss narancs-grapefruit koktél pedig pillanatok alatt elkészül a segítségével.
- Természetesen annál a megoldásnál is maradhatunk, hogy nem mi készítjük, hanem megvásároljuk a család téli vitaminbomba adagját, ebben az esetben ugyan kicsit mélyebbre kell a zsebünkbe nyúlni, de érdemes kipróbálni ezeket a készítményeket is. Lehetőleg a természetes formában megtalálható vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmazó termékeket részesítsük ilyenkor is előnyben a pirulákkal szemben. Melegen ajánlom a búzafű koktél fogyasztását, ami akár házilag is elkészíthető, vagy a különböző 100%-os, nem sűrítményből készült leveket: Ilyenek pl. a Dr. Steinberger italok, nekem épp tőzegáfonyalé van itthon, többek között veseproblémákra kiváló.
Friss narancs-grapefruit koktél - bocs a háttérért! :) |
Egészségetekre!
vörösáfonya |