2012. február 8., szerda

Homoktövis - a csodaszer

Tudom, tudom, egy idő után az embernek feláll a szőr a hátán, ha azt mondják valamiről, hogy csodaszer, és a bokaficamtól a fejfájásig mindenre jó; a legtöbbünk biztos kapásból sorolja is, hogy milyen csúcsszuper készítményekről hallotta, olvasta ezt legutóbb. Nos, ami a "készítményeket" illeti, azokban mindig van valami mesterkélt, azonban ha csak úgy csupaszon van valamilyen növényről szó, az már mindjárt más. Jelen esetben ez a homoktövis lenne.
Homoktövis
forrás: biokontroll.hu
Dunát lehetne rekeszteni a homoktövis áldásairól szóló cikkekkel, és ezek valóságtartalmához nem fér kétség. Első sorban kiemelkedően magas C vitamin tartalmát szokták kiemelni, ami a citromban találhatónak a tízszerese (!), emellett egy sor értékes ásványi anyagot és vitamint tartalmaz még. Ha valakinek van a kertjében hely egy kétlaki cserje számára (kétlaki, azaz hím és nőivarú egyedet kell egymás mellé ültetni), akkor bátran belefoghat a homoktövis telepítésébe: a talaj iránt igénytelen, gyorsan fejlődő, fagytűrő növény, bár arra vigyázni kell, hogy napos helyre ültessük. 2-4 év múlva, ha a dér megcsípte, már szüretelhetjük is a kincset érő termést. Magyarországon egyébként védett növény, 10 000 Ft eszmei értékkel rendelkezik.
Először tavaly szüreteltünk homoktövist, és a bogyók annyira sűrűn helyezkednek el az ágakon, hogy az tűnt a legkézenfekvőbbnek, ha egy metszőollóval lenyisszantjuk őket - hogy ez mennyire jó megoldás, nem tudom, majd idén kiderül. :)
A feldolgozással mindenesetre igyekezni kell, mert a C vitamin bomlása már tárolás alatt, szobahőmérsékleten  megkezdődik. Nekem az vált be, hogy a bogyókat leszedegetem (ez elég időigényes művelet), majd turmixgépben pépesítem, szitán átpréselem, és jégkockatartóban lefagyasztom. Az így keletkezett kockákat zacskóban a mélyhűtőben tárolom fogyasztásig. Nehogy valaki kidobja, ami a présben maradt! Aszalógép vagy egy meleg fűtőtest segítségével egy éjszaka alatt csontszárazra szárítva, majd ismét leturmixolva vagy ledarálva értékes "csodaszert" kapunk, amit aztán müzlibe, salátába szórva, vagy csak úgy magában lehet fogyasztani. Erőteljes, savanyú íze van, amit én nagyon szeretek, de ha valaki édespárti, keverje el egy kis mézzel és darált dióval. A fagyasztott kockákat pedig felengedés után tízszeres mennyiségű vízzel feloldva, és édesítve kitűnő frissítőt kapunk.
Ha valaki nem jut friss homoktövishez, az feldolgozott formában beszerezheti például itt.