2012. május 18., péntek

Lusták kertje

Kertészkedni jó!

Végre tisztességes méretű karalábéink lesznek
Ahelyett, hogy fülledt konditermekben gyötörné magát, a kerttulajdonos több legyet is üthet egy csapásra: friss levegőn, szikrázó napsütésben végezhet testmozgást, sőt, a konditermes változat helyett ennek a mozgásformának még a szó szerint vett hasznait is élvezheti. Nincs is annál fenségesebb, mint amikor a frissen szedett borsóból készül leves ebédre, desszertnek pedig házi szamócát kínálunk néhány épp-most-szedett mentalevéllel megszórva.
Be kell vallanom, hogy évekig próbálkoztunk egy tisztességes konyhakertet létrehozni, de vagy egy rosszullétekkel megspékelt terhesség jött közbe, vagy egy éppen totyogó (és folyton a meredek rézsű felé tartó) kisgyerek, vagy diplomamunka-írás, vagy egy hónapos távollét a paradicsomszezon közepén stb. Persze minden tavasz új lelkesedéssel tölti el az embert, de idén beújítottunk, és kipróbáltuk a rémisztő nevű feketefólia-módszert, és nem csalódtunk, csodálatos eredmények születtek. :)

A módszernek rengeteg előnye van, és egy egyszeri, igen gyorsan megtérülő befektetést igényel. Először nézzük a hozzávalókat (egy lelkesedéssel és elszántsággal bíró kezdő kerttulajdonost vettem alapul)! Szükségünk lesz a következőkre:

  • Kerti eszközök: ásó, kapa, lapát, gereblye, nagyobb kertek esetén talicska. Ezeknél nem érdemes spórolni, mert nincs annál idegesítőbb, mint amikor a félig betrágyázott föld közepén törik ketté a kapa. 
  • Érett (!), komposztált marhatrágya. Akkor jó, ha porhanyós. A mennyiségét illetően a szaküzletben tudnak tanácsot adni, mindenesetre jó sok kell. :)
  • Fekete talajtakaró agrofólia. Beszerezhető például itt
  • Csöpögtető rendszer. Az eddigiek közül talán ez a legköltségesebb tényező, viszont akár egy szezon alatt is megtérül a befektetés (árakat pl. itt találtam). Az öntözővíz ugyanis csak oda jut, ahová kell, és csak olyan mennyiségben  amennyire szükség van. Extra lusta kertészek beszerezhetnek még kerti csapra szerelhető időzíthető öntözésvezérlőt, ezzel a napi locsolás ideje 10 másodpercre redukálódik. (Már 2000 Ft alatt is lehet kapni.)
    Professzionális cikk itt található a témában. 
  • Hátra van még a legszélesebb ágyás
  • És még néhány apróság: kézi ásó, olló, dugványozó, vetőmag, palánta.
Ha mindezek megvannak, már kezdhetünk is!
  1. Első lépésként feszítsük ki a fekete fóliát a kívánt területre 2 hétre, ügyelve arra, hogy kiálló ág vagy vastagabb szár ne lyukassza át. Ezután szedjük fel néhány napra, majd újra terítsük ki 2 hétre. Újabb felszedés után örömmel konstatálhatjuk, hogy a legmakacsabb gyomok is elszáradtak, a földünk pedig puhává, porhanyóssá válik.
  2. A gyomirtással, tarackozással és "felásással" megvolnánk, jöhet az érdemi munka, az ágyások kialakítása. Ezek szélessége változhat mérettől és attól függően, hogy milyen növényt szeretnénk ültetni, de a kezelhetőséget illetően talán egy-másfél méter közt változhat. Jól trágyázzuk be a leendő ágyásokat, de csak azokat, ahová erre igényes növényeket ültetünk, a trágyát kapáljuk be, majd gereblyével simítsuk egyenletesre a talajt, és fontos, hogy az ágyások kis dombokat képezzenek (lásd fotó). Azt a hibát senki ne kövesse el, amit én, hogy az ágyások "kanyarodnak", hiszen így nem lehet a fóliát megfelelően elhelyezni a talajon. Ezután fektessük rá a tetszés szerint alakítható, méretre vágható csöpögtető csöveket, egy ágyásra egyet, szélesebbekre mehet kettő is. 
  3. Végül pedig fektessük a kidomborodó ágyásokra a fóliát - fontos, hogy egyenletesen feszüljön mindenhol -, a "völgyekre" pedig szórjunk földet, így biztosítva, hogy a helyén maradjon. 
  4. Senki ne utánozza a görbe ágyásaimat,
    ezeknek egyeneseknek kellene lennie
  5. Nem maradt más hátra, mint a vetés, ültetés. A sorokba vetendő magokhoz (répa, petrezselyem stb.) vágjunk egymás után 10-15 cm-es csíkokat a fóliára, a bokorban fejlődő növényekhez pedig ollóval vágjunk egy kis x-et. Fontos a megfelelő méret: ha túl kicsi a vágás, "beszorulnak" a fólia alá a csemeték, a túl naggyal pedig teret engedünk a gaznak. A palánták alá mindenképp ki kell egy négyszöget vagy kört vágni, különben alácsúszik a növényke, és befullad. Mindenféle növény kerülhet az ágyásunkba kivéve azokat, amelyeket fel kell tölteni (pl. krumpli, földimogyoró). 
És akkor lássuk az előnyöket:
  • nem kell kapálni (hurrá-hurrá!!!).
  • megtartja a meleget, így gyorsabban, szebben fejlődnek a növénykék.
  • megtartja a nedvességet, ezért az öntözés nemcsak gyors, de hatékony is lesz.
  • rengeteg időt megspórolhatunk az előbbi pontok miatt.
Az így elkészült ágyás kb. 3 évig a helyén maradhat, utána újra kell trágyázni. De ha automata tápanyag-adagolót is szerelünk a csőrendszerre, akkor talán tovább is maradhat. :)

Kellemes kertészkedést!

Köszönet Anyunak a szakmai tanácsokért, a sok palántáért, és az első fekete fóliánkért. :)

Update: október közepén is szüreteltem még a koktélparadicsomot, a répát, zellert, petrezselymet... Sajnos az aszály miatt elég apróra sikeredett pár termés - kicsi, de a miénk! :)
A saláták is szeretik a meleget



Az eredmény pár hét múlva (május eleje)