2011. december 30., péntek

Vitaminbomba mindenkinek

ebédkapszula
A '90-es években ment egy jövőben játszódó rajzfilmsorozat a TV-ben. A címére sajnos nem emlékszem (akinek eszébe jut esetleg, legyen kedves kommentben megírni), egy epizód viszont nagyon megmaradt bennem: a fiúnak egy nap elege lesz valamiből, és kutyájával együtt megszökik otthonról. Aztán megéheznek, ezért a fiú elővesz egy marék különböző színű pirulát, és megkérdezi a kutyájától, hogy tojásrántotta kapszulát kér vacsorára, vagy valami mást...
Emlékszem, már akkor is elgondolkoztam azon, hogy vajon ez lehetséges lesz-e egyszer? Hogy valamikor a jövőben ne kelljen időt "pazarolni" az étkezésekre, hanem csak bekapunk pár tablettát, amiben minden szükséges benne van a szervezet számára, és már mehetünk is tovább?
Pirulát mindenre?
Ha idáig nem is jutott el a tudomány, mindenképp figyelemre méltó az emberek többségének azon törekvése, hogy a vitaminszükségletet tabletták, pirulák, kapszulák formájában próbálja pótolni. Az is megmozgatta a fantáziámat, hogy ha vannak éhségérzetet csökkentő szerek, és rost tabletták is, akkor innen már csak egy lépés lenne a komplett ebédet tartalmazó kapszulacsomag kifejlesztése. "Mit csomagoljak ma ebédre, drágám? Paradicsomleves-kapszula, rakott krumpli tablettával és palacsinta-pirulával jó lesz?" "Igen, édesem, és tegyél hozzá még egy kis narancslé-pezsgőtablettát is, légy szíves!"
Nem is tudom... egy kicsit ijesztő.

Azt hiszem, érdemes lenne jobban odafigyelnünk arra, hogy szervezetünk vitaminszükségletét milyen forrásból biztosítjuk. Nem gondolom, hogy bárki számára is újdonságot mondanék azzal, hogy a természetes forrás a legjobb - és ez nyilván nem csak a vitaminokra értendő.
Télen különösen érdemes figyelni arra, hogy megfelelő mennyiségű vitaminnal lássuk el a szervezetünket, mert a téli levertség, fejfájás, rossz közérzet, "téli-álom-feeling" és persze sok betegség is megelőzhető ezáltal. A jó hírem az, hogy kis odafigyeléssel könnyedén elraktározhatunk egész télre elegendő természetes, házilag könnyen elkészíthető vitaminforrást, illetve frissen is elkészíthetjük ezeket.
Homoktövis: a csodaszer
És most jöjjön néhány tutibiztos vitaminbomba-recept!

  • Először is mindjárt itt van a család aktuális kedvence: a homoktövis. Nekem annyira bejött, hogy egy külön blogbejegyzést írok róla hamarosan. :) Addig is annyit elmondanék erről a fantasztikus növényről, hogy C vitamin tartalma a citroménak a tízszerese, egyébként pedig ódákat zengenek róla. Akinek van kertje, érdemes telepíteni, de a részletek és feldolgozási tippek a következő blogbejegyzésben jönnek majd. :)
  • Az idősebbik fiam születésekor a védőnő tanácsára fagyasztottam pár szem friss őszibarackot, hogy a hozzátáplálást télvíz idején is egy ilyen zamatos gyümölccsel kezdhessem. Azóta egyrészt beszereztünk egy kis fagyasztóládát, másrészt ez folyton tele van minden minden földi jóval. :) Gyümölcsszezonban érdemes pár zacskónyi mosott, tisztított ribizlit, szilvát, barackot, málnát vagy bármilyen fagyasztható gyümölcsöt lefagyasztani télire - ezek felhasználása aztán igen változatos lehet: pár szem ribizli kerülhet reggel a müzlibe, sütik tetejére, gyümölcslevesbe, gyümölcsrizsbe, a szilvából krémlevest főzhetünk, illetve turmix, sőt fagyi is készíthető (ez utóbbihoz érdemes 1-2 banánt is betenni a fagyasztóba előző nap). Ha szezonban nincs időnk minden gyümölcsöt feldolgozni, fagyasszuk le a maradékot: télen aztán folytathatjuk a lekvárfőzést.
    Célszerű kisebb adagokban, vagy turmixolás után fagyasztani. A turmixolt gyümölcsöt jégkockatartóban fagyasztva, majd a megfagyott kockákat zacskóba téve nem lesz gond kivételkor a különválasztással.
    Fagyasztás során a gyümölcsök-zöldségek vitamintartalma alig csökken, így jobb módszer a befőzésnél, csak hát a fagyasztószekrények fogyasztása magas.
  • A frissen préselt narancslé azóta vált slágerré nálunk, amióta beszereztünk egy citrusprést. Ez egy viszonylag olcsó, jól kihasználható eszköz, a friss narancs-grapefruit koktél pedig pillanatok alatt elkészül a segítségével. 
  • Friss narancs-grapefruit koktél
    - bocs a háttérért! :)
  • Természetesen annál a megoldásnál is maradhatunk, hogy nem mi készítjük, hanem megvásároljuk a család téli vitaminbomba adagját, ebben az esetben ugyan kicsit mélyebbre kell a zsebünkbe nyúlni, de érdemes kipróbálni ezeket a készítményeket is. Lehetőleg a természetes formában megtalálható vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmazó termékeket részesítsük ilyenkor is előnyben a pirulákkal szemben. Melegen ajánlom a búzafű koktél fogyasztását, ami akár házilag is elkészíthető, vagy a különböző 100%-os, nem sűrítményből készült leveket: Ilyenek pl. a Dr. Steinberger italok, nekem épp tőzegáfonyalé van itthon, többek között veseproblémákra kiváló.
Egészségetekre!
vörösáfonya

2011. október 28., péntek

Az elveszett éjszaka

Ezzel a sokatmondó címmel jelent meg egy írás az egyik kedvenc magazinomban, a Geo 2011 szeptemberi számában. És be kell vallanom, az alvás és a pihenés témája az utóbbi időben kiemelt jelentőséggel bír az életemben, főleg, amióta megszülettek a gyerekek, és már nem vagyok teljesen a magam ura, legalábbis  nem éppen akkor kelek vagy fekszem, amikor szeretnék.

sejtóra
GEO és life-enhancement.com alapján készítette: naorsi
Azt mindannyian tudjuk, hogy lételemünk az alvás, és ez a cikk tudományosan is bebizonyítja, hogy mennyit veszítünk azzal, ha nem akkor alszunk - és nem olyan körülmények között - amikor kellene. Mert igenis vannak az életben szabályok, amiket a saját érdekünkben be kell tartani; előbb-utóbb úgyis rájön az ember, hogy értünk lettek megalkotva, és milyen jó, hogy így van! Aki az alvással kapcsolatos szabályokat előbb (és nem utóbb) alkalmazza az életében, késleltetheti az öregedési folyamatot, sőt, számos betegséget megelőzhet.
És most lássuk, hogyan befolyásolja a szervezetünket a napszakok váltakozása, a fény és a sötétség:

Hogyan érzékeljük a fényt?

Kézenfekvő lenne a válasz: a szemünkkel, természetesen. Csakhogy kiderült, hogy sem a pálcikák, sem a csapocskák nem felelősek a retinában ezért. A kutatók felfedezték, hogy a szemben egy harmadik sejtfajta, az "intrinzikusan fényérzékeny retinális ganglionsejtek" csoportja is megtalálható: ők felelnek a fény befogásáért, és érdekes, hogy vakoknál is bizonyították e sejtek meglétét, így ők is képesek sérülésük
ellenére a fény és sötétség napi váltakozásához igazítani az életritmusukat.
A melatonin nevű hormonról sok publikáció jelent már meg, és nyilván én is hallottam róla, azt azonban nem tudtam, hogy a "sötétséghormon" számára a fény méreg: ha éjjel fény jut a szemünkbe, a szintézis összeomlik.

De miért fontos számunkra mindez?

Számos tanulmány kimutatta, hogy az éjszakai műszakban dolgozók lényegesen gyakrabban küszködnek alvászavarokkal, túlsúllyal, cukorbetegséggel, valamint szív és érrendszeri betegségekkel, sőt, a rákos megbetegedések száma is nagyobb náluk. Ékes bizonyítéka ennek, hogy a dán hatóságok 2008-ban kb. 40 éjszakai munkát végző nő esetében elismerték, hogy a mellrákjuk kialakulásában közrejátszott a munkahelyük, és kártérítést ítéltek meg részükre. Dr. Spiegel szerint egyébként egészséges fiataloknak 40%-kal kisebb a vércukorfelvételük, amikor csak 4 órát aludtak hat egymást követő éjszakán, mint amikor ugyanennyi időn át eleget aludtak.
De nem csak a fizikuma kerülhet bajba annak, aki tartósan az órát meghazudtolva él: az érzelmekre, a kedélyállapotra, a figyelemre és a memóriára is negatívan hat ez az életmód.

Természetesen bizonyos szinten mindannyian egyéni napirendet követünk, és az is nyilvánvaló, hogy nem lehetünk meg éjszakai ügyeletes orvos nélkül például. Azonban nem árt tisztában lenni a helytelen életmód következményeivel, az elégtelen alvás hatásaival, különösen egy olyan világban, ahol egyre több az "éjszaka csábítása": a különböző "late night" rendezvények, az éjszakai műszakok, a városok lenyűgöző, de pazarló, és környezetromboló díszkivilágítása, az éjszakai szórakozóhelyek, a televíziók éjszakai műsorai mind-mind arra csábítják különösen a fiatalokat, hogy nem számít, mennyit és mikor alszol, nem számít, hogyan élsz.

Én azt mondom: legyünk éberek - nappal. Az éjszakát pedig hagyjuk meg annak, aminek eredetileg rendeltetett: a pihenésnek, az alvásnak.

A következő pihenésről szóló blogomban pár gyakorlati tanács lesz az időbeosztással kapcsolatban, hogy többé ne legyen gond az időben ágyba kerülés, de mégis hatékonyan, aktívan lehessen eltölteni a hétköznapokat.

Források:
GEO Magazin 2011. Szeptember
http://www.life-enhancement.com/article_template.asp?id=1025

2011. október 11., kedd

Nincs az a rossz nap...

Kilátás a Grossglockner felé vezető útról
...amit helyre ne hozna egy kis szunyókálás. - mondta egyszer egy bölcs ember, és milyen igaz!
Mai blogbejegyzésemben ha nem is az alvásról, de a pihenésről ejtenék pár szót, mégpedig annak egyik legélvezetesebb formájáról: a nyaralásról. :)

A legkisebbek is élvezték
Ha minden készen áll (bőröndök becsomagolva, úti okmányok előkészítve, élelem és víz az útra, virágok meglocsolva stb. stb.), akkor már indulhatunk is a soha meg nem unható, mindig új élményt nyújtó Ausztriába! Ami ráadásul nincs is messze!
Magyarországon gyönyörű tájak vannak, ez nem kétség, és családommal rendszeresen járunk itthon kirándulni, viszont azért azok az osztrák hegyek, az alpesi illat egészen másféle kikapcsolódást tesz lehetővé. Azon a véleményen vagyok, hogy nagyon is szükség van alkalmasint olyasfajta pihenésre, ami klímaváltozással jár, és nehezebben ér utol a munka, mert én legalábbis így tudok igazán jól felüdülni - bár email klienses BB-t használok, viszont így legalább a sürgős dolgokat azonnal le tudom kezelni.
Vígan folyik a kis patak :)
Tehát 7-8 óra utazás után már ott is találtuk magunkat egy idilli osztrák falucskában a Grossglockner közelében, innen csillagtúráztunk miden nap. Volt némi szintkülönbség az egyes túrák során, amit sikerült 10 kiló "súlyfelesleggel", Balázskával magamra kötve, időnként 4 éves Gergő fiamat a hátamra véve abszolválnom.
Grossglocknerről röviden annyit, hogy Ausztria legmagasabb csúcsa a maga 3798 m-es magasságával, és ezen a honlapon minden továbbit meg lehet Róla tudni. Igen, Róla: ez a csúcs annyira tiszteletet parancsolóan magasodik az ember fölé, hogy mindenképp nagy kezdőbetűt érdemel.
Kis csapatunk egy része + a ló
Hihetetlenül jó időnk volt: 2500 m-en rövid ujjúban, szandálban rohangáltunk, meg is kapott a nap minket. Érdekes, hogy nappal a sziklák akár 80 fokosra is felhevülhetnek, míg éjjel mínuszba is csúszhat a hőmérséklet, tehát közel sivatagi az éghajlat abból a szempontból, hogy a kőzetnek irtózatos hőmérséklet-ingadozásokat kell kiállnia, nem beszélve a lavinákról, gleccserekről.
Puha takaró...
Ausztria nem csak a téli sport szerelmeseinek szép, és nem csak télen. :) Bátran ajánlom kisgyerekeseknek, és olyanoknak is, akiknek amúgy nem kenyerük a hegymászás. Ausztria egy olyan ország, ahol mindenki megtalálhatja a számításait, ha kikapcsolódni, pihenni, felüdülni vágyik.
Sajnálta, hogy elmentünk
Élmény lehet ott lakni
Háttérben a Grossglockner, előtérben a hódítók
Kristálytiszta tó

2011. szeptember 21., szerda

Köles-receptek

Körtés kölesreggeli
Szóval jöjjenek akkor azok a bizonyos receptek...

Mivel a két fiú még mindig itt kukorékol az ágyban alvás helyett, most csak futtában írom le a legegyszerűbb, leggyorsabb és legváltozatosabb receptet: a köles-reggelit, amely elkészítése már-már annyira könnyű, mint a nyári szellő... :)

1 csésze megmosott kölest kb. 10 perc alatt másfélszeres vízben puhára főzünk, és édesítjük. Ezt tehetjük ízlés szerinti méz, stevia, vagy xilit hozzáadásával. A cukor felejtős.
Kölesreggeli pudinggal
Ez az alap, és ehhez kedvünk, ízlésünk és az évszaknak megfelelően adhatunk bármit:

  • kockázott gyümölcs: alma, körte, banán, barack, szőlő stb.
  • aszalványok: mazsola, szilva, datolya, füge stb.
  • öntetek: lekvár, puding, mazsolaszósz (ennek a receptjét lásd lentebb) stb.
  • magvak: dió, mogyoró, kesudió, lenmag, szezámmag (ez utóbbiak őrölt formában hasznosulnak a legkönnyebben) stb. 
Variálhatunk az alaprecepten úgy is, hogy 
  •  a megfőtt kölest turmixoljuk (ekkor több víz kell hozzá) botmixerrel, ez a kölespuding, vagy
  • eleve pudinggal főzzük meg.
Gyerekkoromban marokszára ettem a mazsolát, mára viszont ez lett az egyetlen ennivaló, amit nem elvből nem eszem meg, hanem azért, mert nem szeretem. Mégpedig az állagát nem... ezért találtam ki a mazsolaszószt, mert az ízével semmi bajom.
Tehát: fél csésze mazsolához fél kk. ánizsmagot adunk, és annyi vizet, hogy éppen ellepje, majd botmixerrel pépesítjük. Sütikez is kiváló!
Kölesfasírt

A következő blogban leírom anyósom fincsi kölesfasírtjának is a receptjét, sőt, ha jók lesztek, a Krétán vásárolt görög szakácskönyvem alapján készített fantasztikus töltött paradicsom elkészítésének módját is. :)

És most mennem kell, mert ez a két kópé még mindig itt bazsalyog. :)

Mindenkinek egészségére!

2011. szeptember 11., vasárnap

Hajra, bőrre csodaszer: a köles

Szülés utáni hajhullás: kisebbik fiam születése után már nem ért meglepetésként a dolog. Hála Istennek, van miből hullajtani, de azért az ember lánya egy idő után megunja a házban mindenütt elterülő hajszálak látványát (derékig érő haj esetén a látvány fokozott). És bár a szoptatási időszak alatti hajhullás hormonális okokra vezethető vissza, mégis elhatároztam, hogy a tőlem tehetőt megteszem annak érdekében, hogy minél hamarabb rendeződjön a dolog - és persze nem olyan módon, hogy abbahagyom a kincset érő szoptatást.

Úgy hallottam, a kölesben minden olyan anyag megtalálható, amire a hajnak szüksége van. Utána olvastam, és kiderült, nem tévedtem, mert az ásványi anyag tartalma magas a többi gabonaféléhez viszonyítva: jelentős mennyiségben tartalmaz foszfort, kalciumot, magnéziumot, szilíciumot és vasat; sőt az ezen anyagok felszívódását elősegítő összetevőket is ideális mennyiségben találhatunk benne. Ja, és az egyetlen gabona, amely lúgos kémhatású!

Egy szuper összefoglaló cikket találtam a kölesről, érdemes elolvasni, a magam részéről ennek hatására elhatároztam, hogy egy 60 napos kölesdiétába kezdek - két hónapon át minden nap megeszem egy csészényi főtt kölest. Na persze nem magában.
Leggyakrabban reggelire szoktam készíteni édesítve, gyümölcsökkel, magvakkal, de persze sósan is kiváló fasírtnak, köretnek, tölteléknek, sőt, ma éppen kölesvajat mixeltem, és kölessel dúsítottam Balázska ebédjét is (7 hónapos), a puffasztott változatát pedig a családból mindenki szereti a reggeli müzliébe szórva, szójatejjel nyakon öntve.
A diéta szeptemberben kezdődött, és gondoltam, talán másoknak is segíthet, ha közkinccsé teszek pár receptet, ami nekem bevált. Szűk két hete eszem tehát minden nap kölest, és mindenképp látványosan alább maradt a hajhullás. Hogy ez csupán a kölesnek köszönhető-e, azt nem állítom biztosan, de hogy rosszabb nem lett tőle, az is biztos.
Receptek hamarosan...

2011. szeptember 6., kedd

Hull a szilva...

Besztercei szilva
Pontosabban már le is hullott, de mielőtt ezt megtette volna, gyorsan leszedtük. Na nem a mi fánkról van szó, mert az már azelőtt lehullott, hogy hazaértünk volna 5 hetes távollétünkből, hanem a szembeszomszéd néni kitűnő besztercei szilvafájáról. Nagyon rendes szomszédaink vannak. Joli néni nemcsak hogy leszedni segített, de még a magozásban és a befőzésben is - ilyen szomszédokat kívánok mindenkinek. Persze azóta már a 3. adag fő, fortyog éppen a fazékban.

Azt egyébként érdemes tudni, hogy gazdag ásványi anyagokban (főleg kálium, vas, magnézium), emiatt nagyon értékes táplálék; ha valakit érdekel, érdemes elolvasni ezt a rövid cikket a szilváról.

A megfelelő sűrűségűre főtt szilvalekvár pedig mindenféle adalékanyag és tartósítószer nélkül évekig eláll, és mivel nagy az élelmi rost tartalma (a lekvárnak is, de különösen az aszalt szilvának), mindenkinek ajánlom a fogyasztását. Apropó, aszalt szilva... abból is sikerült néhány üveggel készítenem, nem is kell jobb rágcsálnivaló a gyerekeknek utazáskor.

De vissza a szilvalekvárhoz.
Turmixolt szilva, főzésre kész
Az tény, hogy kissé sokáig fő, viszont kavargatni nemigen kell, ha jó minőségű az edény (az enyém BergHOFF, sebészacél bevonatos, csak ajánlani tudom szilvalekvár főzéséhez!).
A válogatott, mosott, magozott szilvát kissé össze kell turmixolni, utána beleönteni a (kiecetezett) edénybe, és olyan keményre főzni, hogy ha egy fakanálnyit kiveszek és megfordítom, ne essen ki belőle. Az időigény függ a szilva, az edény és a tűzhely típusától, de 5 óránál biztos nem kevesebb.
Néhány érv, hogy miért is nem kell bele cukor:

  • az íze tökéletes cukor nélkül, sőt, cukrozással csak tönkre menne az ízharmónia
  • a cukor hizlal, a szilva nem :)
  • Egészséges csemege télire: kész a szilvalekvár
  • az érett szilva önmagában is édes
Ha kész, sterilizált üvegbe töltöm és száraz dunsztba teszem - pár óra múlva ilyen képet is posztolok. :) (és íme!)

Nagyon finom a szilvakrémleves is, és könnyű elkészíteni: a szilvát egy rúd fahéjjal összefőzöm, de épp csak annyira, hogy a szilva picit puhuljon, botmixerrel pépesítem, és nyakon öntöm egy kis rizstejszínnel. Ha kell, steviával vagy mézzel édesítem. Ehhez a leveshez többnyire télen támad kedvem, ezért már bent figyel pár zacskó szilva a mélyhűtőben. :)

Tehát aszalva, befőzve, fagyasztva - a szilva mindenhogy jó. Persze nyersen se mellőzzük. 
Jó étvágyat!

2011. szeptember 2., péntek

1.

Ez az első blogbejegyzésem. Mivel az ölemben tartott Balázska miatt csak egy kézzel tudok gépelni, így ez ennyi volt...
Hamarosan jelentkezem.